Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar,

wWw.Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar, Vendi i duhur pėr tė gjithė shqiptarėt anembanė. Diskutime tė ndryshme rreth shoqerisė dhe tema tė tjera.
 
ChatForumCalendarPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimiGallery mIRC ScriptsAlbania Chat MOTI  Filma ShqiptarTop Albania Radio

Chat Shqip - Bisedo Shqip - chat shqip , albania chat , chato ... | Albania Chat Mibbit - Webchat - Java IRC - Online Chatt

Share | 
 

 Borchardt: Shqipėria rrezikon integrimin nė BE

Shko poshtė 
AutoriMesazh
YouGoDe
WebMaster
WebMaster
avatar

Numri i postimeve : 2345
Registration date : 06/08/2008
Age : 37
Location : YouGoDe.Org

MesazhTitulli: Borchardt: Shqipėria rrezikon integrimin nė BE   30.12.09 5:15

Borchardt: Shqipėria rrezikon integrimin nė BETėrhequr mė 30 Dhjetor 2009


Bojkoti
i opozitės mund tė dėmtojė integrimin e vendit nė bashkimin europian.
Ky ėshtė alarmi qė hedh ambasadori gjerman nė vendin tonė Bernd
Borchardt, sipas tė cilit situata e tanishme politike do tė vijojė mė
tej, atėherė rriten rreziqet pėr integrimin e mėtejshėm tė Shqipėrisė
nė BE. Deklaratėn e fortė, Borchardt e bėri nė njė intervistė pėr
"Deutsche Welle", gazetarit Arben Muka, i cili duke folur pėr
integrimin e vendit nė Bashkimin Europian i rekomandoi klasės politike
shqiptare tė shfaqin mė qartė vullnet tė dukshėm politik, tė jenė tė
gatshėm t'i drejtohen njėri-tjetrit dhe tė zgjidhin problemet politike
nė vendin tuaj. "Kėtu nuk ka vend as pėr ultimatume, as pėr kėrcėnime
tė fshehta dhune, apo sulme personale. Ministrat e Jashtėm tė BE-sė u
kanė kėrkuar tė gjitha partive politike tė zhvillojnė njė dialog
politik konstruktiv edhe nė parlament", theksoi.Borchardt. Sipas
diplomatit gjerman, problemi kryesor ėshtė mosbesimi i thellė midis
blloqeve politike dhe pėrkundrejt institucioneve dhe ky mosbesim mund
tė kapėrcehet vetėm pėrmes reformimit tė institucioneve dhe
bashkėpunimit nė mirėbesim mes grupimeve politike veēanėrisht nė kuadėr
tė reformave. "Kėto reforma dhe ky bashkėpunim nė demokraci janė tė
realizueshme, por vetėm brenda Parlamentit", theksoi ai. Borchardt
kėrkon qė situatėn politike ta zgjidhė qeveria e cila sipas tij, ėshtė
pėrgjegjėse kryesore pėr gjendjen nė vendet e qeverisura prej tyre.
"Njė hap i qartė i qeverisė drejt opozitės do tė ishte ndoshta njė hap
i parė pėr tė rindėrtuar gradualisht besimin e humbur nė "anėn tjetėr",
shton ai. Ndėrsa duke folur pėr liberalizimin e vizave, Borchardt
shprehu besim se nė vitin 2010 ky proces do tė mbyllet me sukses pėr
Shqipėrinė.

wWw.Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar,Albanian CHAT, Kosova CHAT, Albania Chat, Dashuria CHAT, Free CHAT, Adult CHAT Room, Shqiperia Chat, Albanian Chat Rooms, Tirana CHAT, Albanian Singles, Adult Chat Room, Muzik SHQIP, Mp3 Shqip, Albanian Music, Filma Shqip, Humor Shqip, Chat Shqip, Horoskopi Shqip, Lajme Shqip,
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://wWw.yougode.Org
 
Borchardt: Shqipėria rrezikon integrimin nė BE
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar, :: Media dhe politika :: Onews Aktualiteti :: Shtypi Ditės-
Kėrce tek:  


Copyright Al-Forums.Com ™ © 2011 |yougodec.com
Free forum | © phpBB | Forum mbėshtetės | Kontakto | Report an abuse | Create a free blog