Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar,

wWw.Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar, Vendi i duhur pėr tė gjithė shqiptarėt anembanė. Diskutime tė ndryshme rreth shoqerisė dhe tema tė tjera.
 
ChatForumCalendarPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimiGallery mIRC ScriptsAlbania Chat MOTI  Filma ShqiptarTop Albania Radio

Chat Shqip - Bisedo Shqip - chat shqip , albania chat , chato ... | Albania Chat Mibbit - Webchat - Java IRC - Online Chatt

Share | 
 

 Kosovarėt kėrkojnė nėnshtetėsinė shqiptare

Shko poshtė 
AutoriMesazh
YouGoDe
WebMaster
WebMaster
avatar

Numri i postimeve : 2345
Registration date : 06/08/2008
Age : 37
Location : YouGoDe.Org

MesazhTitulli: Kosovarėt kėrkojnė nėnshtetėsinė shqiptare   14.11.10 3:34

Kosovarėt kėrkojnė nėnshtetėsinė shqiptare
13/11/2010 15:00

Vendimipėr liberalizimin e vizave me Shqiperinė dhe fakti tjeter qė Kosovatashme ka mbetur i vetmi vend i rajonit i izoluar ka bėrė qė kosovarėtt’i drejtohen shtetit amė.
Dėshirapėr tė lėvizur lirshėm nė Europė duket se shkon pėrtej dėshirės pėrt’u pajisur me njė pasaportė shqiptare thjeshtė pėr ēėshtjepatriotizmi. Numri i shqiptarėve nga Kosova tė cilėt kėrkojnėnėnshtetėsi shqiptare ėshtė rritur pas hyrjes sė Shqipėrisė nė zonėnShengen.

Ambasadori i Shqipėrisė nė Kosovė Islam Lauka tha selegjislacioni nė fuqi e njeh tė drejtėn e nėnshtetėsisė pėr tė huajt,por ky fakt nuk do tė thotė qė tė gjithė mund ta kenė atė. Kjo pėrshkak se pėr kėtė duhen plotėsuar njė varg kriteresh.

“Tepakten tete dokumente, apo kritere qe duhet te plotesohen, eshte shumee rendesishme qe te sigurohet dokumenti per qendrim rezident per tegjithe shtetasit e huaj minimum 5 vjete, per shtetasit kosovare eshte 3vjet, edhe te ky afat 3- vjecar ka qe e lehetson kush eshte i martuarme shtetas te Shqiperise, qendrimi nje vjecar i dokumentuar ngaMinistrine e Brendshme te Shqiperise”, tha Lauka.,

Pėrveē kėtyre kritereve, aplikuesi paraprakisht duhet t’i drejtohet me kėrkesėpresidentit tė Shqipėrisė ku duhet tė paraqes arsyet e aplikimit.Dėshmia e pronėsisė sė banesės nė Shqipėri ėshtė e domosdoshme e pokėshtu edhe dėshmia e penalitetit nga Ministria e Drejtėsisė eShqipėrisė si dhe nga shteti qė vjen. Nė raste tė veēanta shtetishqiptar ėshtė mė dorėleshuar, shtetėsinė shqiptare pa ndonjė problemmund ta fitojnė kryesisht personalitete te shquara me merita tėveēanta. Kjo bėhet me rekomandim tė akademisė sė shkencave apo ndonjėinstitucioni tjetėr tė rėndėsishėm.

Lėvizja e lirė nė Europėka detyruar shqiptarėt e Kosovės qė nė rrugė ilegale tė kėrkojnėnėnshtetėsi serbe, maqedonase e malazeze, shtete kėto qė u liberalizuanpara njė viti.

wWw.Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar,Albanian CHAT, Kosova CHAT, Albania Chat, Dashuria CHAT, Free CHAT, Adult CHAT Room, Shqiperia Chat, Albanian Chat Rooms, Tirana CHAT, Albanian Singles, Adult Chat Room, Muzik SHQIP, Mp3 Shqip, Albanian Music, Filma Shqip, Humor Shqip, Chat Shqip, Horoskopi Shqip, Lajme Shqip,
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://wWw.yougode.Org
 
Kosovarėt kėrkojnė nėnshtetėsinė shqiptare
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar, :: Media dhe politika :: Onews Aktualiteti :: Shtypi Ditės-
Kėrce tek:  


Copyright Al-Forums.Com ™ © 2011 |yougodec.com
Free forum | © phpBB | Forum mbėshtetės | Kontakto | Report an abuse | Create a blog