Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar,

wWw.Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar, Vendi i duhur pėr tė gjithė shqiptarėt anembanė. Diskutime tė ndryshme rreth shoqerisė dhe tema tė tjera.
 
ChatForumCalendarPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimiGallery mIRC ScriptsAlbania Chat MOTI  Filma ShqiptarTop Albania Radio

Chat Shqip - Bisedo Shqip - chat shqip , albania chat , chato ... | Albania Chat Mibbit - Webchat - Java IRC - Online Chatt

Share | 
 

 KiE, kritika per Ligjin e Lustracionit

Shko poshtė 
AutoriMesazh
YouGoDe
WebMaster
WebMaster
avatar

Numri i postimeve : 2345
Registration date : 06/08/2008
Age : 37
Location : YouGoDe.Org

MesazhTitulli: KiE, kritika per Ligjin e Lustracionit   28.03.09 21:29

KiE, kritika per Ligjin e Lustracionit


Tėrhequr mė 28 Mars 2009
Misioni
monitorues i Asamblese Parlamentare te Keshillit te Evropes qe mberiti
ne Shqiperi pak dite me pare, ka bere publik raportin e perpiluar prej
tyre raportin faktmbledhes ne Shqiperi. Ligji i lustracionit, ceshtja “Biberaj”, pergatitja e
zgjedhjeve dhe ceshtja e gazetes “Tema” jane disa nga ceshtjet ku ky
mision eshte fokusuar. “Ne nje analize qe ekspertet e Keshillit te
Evropes i bene Ligjit te lustracionit, te miratuar nga Parlamenti
Shqiptar, pavaresisht shqetesimeve te publikut dhe komunitetit
nderkombetar, ne favor te te cilit votoi vetem mazhoranca qeverisese,
ka nxjerre ne pah ceshtje shqetesuese sa i takon standarteve te KE-se”,
thuhet ne raport.

“Ne besojme se procedurat e lustracionit
duhet te ndjekin kritere teper strikte per t’u siguruar qe te gjitha
rastet do te trajtohen paanshmerisht dhe ne perputhje me ligjin. Per
kete arsye i keshilluam autoritetet shqiptare, perfshire Gjykaten
Kushtetuese, t’ia dergojne Ligjin e lustracionit Komisionin Evropian
per Demokracine nepermjet Komisionit te Venecais, per te marre aty nje
mendim ekspertesh”, nenvizojne monitoruesit.


Ne lidhje me
pergatitjen e procesit zgjedhor, vezhguesit thone se kjo ceshtje ngelet
per t’u pare me hollesi gjate procesit. Ne raport permendet edhe
mbledhja e fakteve qe eshte bere ne lidhje me ndryshimin qe Parlamenti
Shqiptar beri ne drejtimin e delegacionit te saj ne Asamblene
Parlamentare te Keshillit te Evropes. Monitoruesit kane perpiluar nje
seri te dhenash edhe ne lidhje me ceshtjen e gazetes “Tema”.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://wWw.yougode.Org
 
KiE, kritika per Ligjin e Lustracionit
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar, :: Media dhe politika :: Onews Aktualiteti :: Shtypi Ditės-
Kėrce tek:  


Copyright Al-Forums.Com ™ © 2011 |yougodec.com
Free forum | © phpBB | Forum mbėshtetės | Kontakto | Report an abuse | www.sosblogs.com