Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar,

wWw.Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar, Vendi i duhur pėr tė gjithė shqiptarėt anembanė. Diskutime tė ndryshme rreth shoqerisė dhe tema tė tjera.
 
ChatForumCalendarPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimiGallery mIRC ScriptsAlbania Chat MOTI  Filma ShqiptarTop Albania Radio

Chat Shqip - Bisedo Shqip - chat shqip , albania chat , chato ... | Albania Chat Mibbit - Webchat - Java IRC - Online Chatt

Share | 
 

 Raporti pėr vizat, i dorėzohet qeverisė

Shko poshtė 
AutoriMesazh
YouGoDe
WebMaster
WebMaster
avatar

Numri i postimeve : 2345
Registration date : 06/08/2008
Age : 37
Location : YouGoDe.Org

MesazhTitulli: Raporti pėr vizat, i dorėzohet qeverisė   01.08.10 21:05

Raporti pėr vizat, i dorėzohet qeverisėTėrhequr mė 01 Gusht 2010


"Kjo shėnon mbylljen e historisė sė ekspertėve qė do tė vijnė pėr tė parė ecurinė e ēėshtjes sė vizave"

Komisioni Europian do t'i dorėzojė sė shpejti qeverisė shqiptare raportimin e ekspertėve
pėr kushtet shtesė mbi liberalizimin e vizave tė Shqipėrisė me vendet e Bashkimit
Europian. Lajmi bėhet i ditur nga kryetari i komisionit tė Jashtėm,
Fatos Beja, i cili theksoi se raporti i ekspertėve nė Bruksel i 25
korrikut do t'i kalojė qeverisė shqiptare pėr procedurė. Nė kėtė
mėnyrė, sipas tij, i hapet rruga pėrfundimtare procedurave tė mėtejshme
tė institucioneve europiane nė muajin shtator. Brenda kėtij muaji,
Komisioni Europian do tė hartojė raportin pėrfundimtar pėr heqjen e
vizave dhe qė ka pėr qėllim informimin e 27 vendet anėtare mbi
pėrmbushjen e kritereve nga shteti shqiptar pėr liberalizimin e vizave.
Ky raport, do shqyrtohet nga dy komisione parlamentare nė Parlamentin
Europian, qė do tė kalojė mė pas pėr votim nė seancėn plenare tė kėtij
institucioni europian. Kryetari i komisionit tė Jashtėm nė Kuvendin e
Shqipėrisė sqaron gjithashtu se ky raport do t'i ēohet qeverisė
shqiptare, e cila gjatė muajit gusht, mund tė bėjė dhe komentet e saj
rreth tij. E rėndėsishme, sipas tij, ėshtė se konstatimet e ekspertėve
europianė kanė qenė nė pėrputhje me deklarimet e qeverisė pėr
realizimin nga Shqipėria tė kushteve, qė u shtuan sė fundi. Nė tė
njėjtėn kohė qė raporti diskutohet nė Parlamentin Europian, ky dokument
do tė diskutohet nė zyrat e Bashkimit Europian. "Kjo shėnon dhe
mbylljen e histories sė ekspertėve qė do tė vijnė nė Shqipėri pėr tė
parė ecurinė e ēėshtjes sė vizave, ndėrsa hap siparin tjetėr nė shtator
me diskutimin nė Komisionin e Ēėshtjeve tė Brendshme, qė pritet tė jetė
rreth datave 5-6 shtator", sqaroi
procedurėn Fatos Beja. Me nisjen e punės nė Parlamentit Europian, nė fillim tė shtatorit,
do tė fillohet dhe diskutimi mbi liberalizimin e vizave pėr vendin
tonė. Deputeti i Partisė Demokratike bėn tė ditur se mė 21-23 shtator
pritet tė mbahet sesioni plenar i Parlamentit Europian, ku mund tė
diskutohet dhe njėkohėsisht mund tė ketė njė takim tė ri tė Komisionit
tė Jashtėm tė PE-sė. "Me zhvillimin e kėtyre procedurave procesi i
liberalizimit tė vizave pėr Shqipėrinė shkon drejt pėrfundimit tė
marrjes sė vendimit dhe hyrjes nė fuqi tė tij, nė pak muaj", u shpreh
kreu i komisionit tė Jashtėm nė Kuvendin e Shqipėrisė, Fatos Beja. Mė
26 maj, Kolegji i Komisionerėve nė Bashkimin Europian miratoi pa
diskutime rekomandimin pėr liberalizimin e vizave me Shqipėrinė dhe
Bosnjėn. Rekomandimi ėshtė pozitiv, ndonėse nė tė cilėsohen si kushte
tė domosdoshme pėrmbushja e kritereve tė mbetura nga tė dyja vendet pėr
kėtė proces. Pėr heqjen e regjimit tė vizave, nga Shqipėria kėrkohet tė
aplikojė njė strategji pėr riintegrimin
e tė riatdhesuarve, tė realizojė zbatimin me efikasitet tė kuadrit
ligjor pėr sa i pėrket luftės kundėr krimit tė organizuar dhe
korrupsionit, si dhe tė sigurojė zbatimin e efektshėm tė ligjit tė
2009-ės pėr konfiskimin e pasurive kriminale.

wWw.Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar,Albanian CHAT, Kosova CHAT, Albania Chat, Dashuria CHAT, Free CHAT, Adult CHAT Room, Shqiperia Chat, Albanian Chat Rooms, Tirana CHAT, Albanian Singles, Adult Chat Room, Muzik SHQIP, Mp3 Shqip, Albanian Music, Filma Shqip, Humor Shqip, Chat Shqip, Horoskopi Shqip, Lajme Shqip,
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://wWw.yougode.Org
 
Raporti pėr vizat, i dorėzohet qeverisė
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar, :: Media dhe politika :: Onews Aktualiteti :: Shtypi Ditės-
Kėrce tek:  


Copyright Al-Forums.Com ™ © 2011 |yougodec.com
Free forum | Society and Culture | Celebrity, star | © phpBB | Forum mbėshtetės | Kontakto | Report an abuse | Free blog